Kártevők tulajdonságai, és védekezés

MENTES VIRÁG, ADRIFLOWERS·2021.MÁJUS 24. HÉTFŐ·OLVASÁSI IDŐ: 5 PERC, Ilyenkor mindenki fejében megfogalmazódnak kérdések gondolom, és az egyik legfontosabb: Mégis mennyi idő után tűnnek el a különböző kártevők? Ez sok mindentől függ. Amennyiben tovább olvasol, fel kell tenned magadban 1-2 kérdést, amire esetleg jó, ha van pár válaszod.
Ilyenkor mindenki fejében megfogalmazódnak kérdések gondolom, és az egyik legfontosabb: Mégis mennyi idő után tűnnek el a különböző kártevők? Ez sok mindentől függ:
- volt-e előkezelés, csak nem biztos, hogy sikeres, vagy túl ritka volt
- a kártevők milyen számban fordulnak elő
- hányszor ismételjük a kezelést
- van-e utókezelés, hogy megakadályozzuk az újrafertőződést
- milyen típusú a kártevő.
Nem kell mindig mindenre tudnunk a választ, elég, ha néhány alapszabállyal tisztában vagyunk, és akkor nagy valószínűséggel megelőzhetjük a kártevők megtelepedését, és elszaporodását növényeinken.
1: Volt-e előkezelés?
A télen lombhullató, vagy pincében telelő növényeket természetesen nem kell kezelnünk, csak behordás előtt, majd kihordás után, de egész évben rendszeresen használhatjuk a Neem olaj és Káli szappan keveréket, a kártevők nem lehetnek „immunisak” rá. Ezt akkor értjük meg, ha ismerjük a Neem olaj „működését”, amit erre a linkre kattintva megtaláltok: https://www.adriflowers.hu/jegyzetek/neem-olaj-76
Azt tudni kell, hogy ettől nem potyognak le a kártevők azonnal, mint mondjuk a vegyszerek használatától, a hatás bár lassabb, de hosszú távú, és főleg a Neem olaj, KÖRNYEZETBARÁT! Ezt jelenti az előkezelés. Egész évben egy kisebb töménységgel, 3-4 hetente is elég permetezni a növényeinket.
2: A kártevők milyen számban fordulnak elő?
A már nagyon fertőzött növények, esetében már nem elég az a mennyiség, amit általában megelőzésre használunk. A Neem olaj adagolása: https://www.adriflowers.hu/jegyzetek/neem-olaj-kali-szappan-novenyvedelem-77
Azonban itt is előfordulhat, hogy csak 1-2 növényünk van ennyire megfertőzve, akkor viszont ezeket fújjuk töményebb oldattal, a többihez pedig öntsük fel a megmaradt keverékünket még forró vízzel. /Nem kötelező, lehet ugyanazt a töménységet is használni, nem árt meg!/
3: Hányszor ismételjük a kezelést?
A nagyon fertőzött növényeket, heti 1-szer 3 héten keresztül, a legtöményebb változattal, aztán elég 2-3 hetente, hígabb, és aztán 3-4 hetente a leghígabb változat. Persze ez sincs kőbe vésve, hiszen látjuk hogyan alakul a növény állapota, így menet közben tudunk alakítani ezen a rendszerességen is. A legfontosabb, hogy ne hagyjuk abba, csak ha már teljesen „tiszta” a növény! Lehet szünetet tartani, vagy esetleg csak Káli szappant használni egy ideig, de mivel a Neem olaj jó a növény gombásodása ellen is, így egyúttal azt is megelőzhetjük, hogyha hagyjuk, hogy a növény földjére is jusson a keverékünkből.
4: Van-e utókezelés?
Sokkal kisebb az esélyünk arra, hogy ismét felüsse a fejét egy kártevő, ha alkalmazunk utókezelést, vagy akár egész évben alkalomszerűen mindig permetezzük a növényeinket.
A kialakuló fertőzés is sokkal hamarabb megállítható, ha megemeljük rövid időre a dózist.
5: Milyen típusú a kártevő?
Sokféle kártevő létezik. Rövidebb, csak képes jegyzet róluk a felismeréshez: https://www.adriflowers.hu/jegyzetek/kartevok-55/
Most megpróbálok mindről írni, amikkel én eddig találkoztam, és arról is kb. mennyi idő alatt szabadultam meg tőlük, mennyire szívósak, stb.
- Fehér gyapjas tetű: /fehér pajzstetű
Az egyik legszívósabb, hosszú távon a legnagyobb kár okozni tudó fehér „szőrös” kis bogarak. Nagyon nehéz kiirtani őket, bár szemmel is jól látható kártevők. Folyamatos, hosszú időn keresztül /hónapokig/ érdemes használni hozzájuk a Neem olajat, bár szerintem vegyszerrel is az egyik legnehezebben elpusztítható lény. A növények leveleiről kézzel is leszedhetjük, lezuhanyozhatjuk őket, de annyira könnyen elbújnak a levélnyelekben, és akár a virágbimbók belsejében is, hogy sokszor ezeket a példányokat mechanikusan eltávolítani nem is lehet, csak idővel kipusztulnak, ha kezeljük a növényt. Hónapokig harcolni kell velük.
- Lisztecske, vagy üvegházi molytetű:
Egy másik kártevő, amitől legjobban akkor szabadul meg az ember, ha megelőzi az elszaporodásukat. Bár véleményem szerint kis számban nagy kárt nem okoznak, de az elhanyagolt növényeken millió szám ücsörögnek, a levelek hátoldalán. Ilyenkor természetesen már nagy kárt is okozhatnak a növénynek. Az első példányok megjelenésével azonnal kezdjünk neki a permetezésnek. Kaphatóak sárga lapok is, amik kifejezetten az ő csapdába ejtésükre valók. Ezek is működnek, de annyira szaporák, hogy sajnos sokkal gyorsabban szaporodnak, mint ahogy a lap gyűjti őket. Érdemes mindkét módszert /lapok, permetezés/, együtt használni rájuk.
- Pajzstetű:
Véleményem szerint, egy nagyon könnyen eltávolítható kártevő, a Neem olajat nagyon nem szereti! Így sokáig nem is tér vissza, a növényre, ha ezzel kezeljük. Kézzel, vagy egy ruha segítségével is könnyen eltávolíthatóak a kártevők, de e mellett érdemes a permetezést is alkalmazni. Kb 2-3 héten belül elpusztulnak.
- Levéltetű:
Több fajtájuk létezik. Én eddig egy sárga, és egy zöldes-barnás változattal találkoztam. A zöldes-barnás hamar kiirtható /2-3 hét/, a sárga viszont egy nagyon ragaszkodó fajta, de nagyobb kárt nálam még egyik fajta sem okozott. Kézzel, vagy egy ruha segítségével itt is könnyen eltávolíthatóak a kártevők, de e mellett érdemes a permetezést is alkalmazni. Itt is ajánlott az utókezelés.
- Takácsatka:
Viszonylag nehezen észrevehető kártevő, de ha a levelek alá nézve kicsit a megcsillanó napfényben, finom pókháló szerű dolgot látunk, akkor gyanakodnunk kell!
Nem nehéz megszabadulni tőlük, de a nagyon „megrágott” levelek itt is lehullnak, majd idővel, mint a tripsz esetében. Relatív hamar, 2-3 hét alatt eltűnhetnek.
- Tripsz:
Az egyik olyan kártevő, ami sok nyomot hagyhat a növényen, ha nagyobb számban fordul elő, és a fertőzött levelek itt sem lesznek már a régiek. Csak az új levélen látjuk ismét azt, hogy kártevő mentesek, vagy ha azok is fertőzöttek. Viszonylag könnyű megszabadulni tőlük, de a leveleken „örökre” ott marad a nyomuk, így csak akkor lehetünk biztosak, ha az újak már nyomokat nem tartalmaznak, ez viszont eltarthat egy ideig. Én azt vettem észre, hogy 3-4 hét után már nem tudnak terjeszkedni, de talán még kevesebb idő is elég, hogy kipusztuljanak.
- Atkák:
Nálam még nem nagyon fordult elő a takácsatkán kívül más atkás fertőzés, de a legfontosabb, amit tudnunk kell róluk, hogy ugyanúgy kiirthatóak, mint az összes többi itt említett kártevő. Egy nedves fehér anyag /lehet vatta, sminklemosó pamacs, stb./ segítségével töröljük át a növény levelének alulsó részét. Amennyiben barnás-pirosas elszíneződést találunk az anyagon, szinte biztosak lehetünk benne, hogy atkás.
- Gomba:
A gomba is egyfajta élőlény, viszont teljesen láthatatlan, a legrosszabb, a legnehezebb az ellene való védekezés, és a legnagyobb károkat tudja okozni.
A Neem olaj gomba ellen is hatásos. Nyugodtan locsoljuk meg a növényt időnként a locsolóvízbe öntött olajjal,/adagolás: 5-10 m/liter/, vagy használjunk Propoliszt.
Fahéjat használjunk a növények átültetésekor, szórjunk a gyökerek közé, főleg, ha vágtunk belőle, akkor a vágási felületet be is kenhetjük. Szórhatunk sérült, levágott növény részekre is bárhová.
Használhatunk hidrogén-peroxidot 3%-os oldatot /patikában kapható/, Ezzel is be lehet csöpögtetni a levágott részét a növényünknek. Az orchideának a közepébe is lehet csöppenteni, ha koronarothadás gyanús /itt soha ne hagyjunk megállni folyadékot, a kezelés után ki kell szárazra törölni/. Amennyiben egyes növények levelein barna elszíneződést találunk, és arra csepegtetve pezsegni kezd, az azt mutatja, a növény gombás, de ha nem pezseg, akkor szinte biztosan kizárható a gomba. Amennyiben pezseg, a rácsepegtetéssel el is végeztük a kezelést.
Gombára még szódabikarbóna is használható: https://www.adriflowers.hu/jegyzetek/gomba-elleni-hazi-szer-szodabikarbona-61
Vásárlás: https://www.adriflowers.hu/kiegeszitok/noveny-vedo-apolo-szerek-bio
Videó: https://www.youtube.com/channel/UCJKy8PkbdYaXDwpidbueG6g/search?query=neem+olaj
Neem olaj:
Vásárlás: https://www.adriflowers.hu/kiegeszitok/noveny-vedo-apolo-szerek-bio
Még több cikk a Neem olajról:
https://www.primalgroup.com/true-versatility-neem/
https://foodtank.com/news/2014/04/prized-worldwide-the-neem-tree-finds-a-niche-around-the-world/
https://www.agraroldal.hu/neem-olaj.html