Mi a baja a hibiszkuszomnak?

Kivételesen sajnos nem saját képekből dolgozom /bár van nekem is ilyen/, csak lefordítottam egy oldalt, mert annyira tökéletesen benne van minden, hogy nem írhattam volna jobbat, ezért alul meg is jelölöm a forrást. Aki egyszerre több növényt is tart, vagy folyamatosan növényeket tart, az előbb-utóbb mind találkozik ezekkel a jelenségekkel. Sajnos számomra is majdnem mind ismerős „személyesen” is. A képeket saját szöveggel is kiegészítettem.
A többi betegségről, nyomelem hiányról, és kártevőkről találtok nálam is másik jegyzetben leírást képekkel:
https://www.adriflowers.hu/jegyzetek/kartevok-tulajdonsagai-es-vedekezes
https://www.adriflowers.hu/jegyzetek/milyen-kartevok-vannak-kartevok-beazonositasa
https://www.adriflowers.hu/jegyzetek/novenyek-hianybetegsegei
Tápok, trágyák, hiánypótlásra, vásárlás:
Gombára, és más kártevőre:
https://www.adriflowers.hu/index.php?route=information/information_list&list_id=2&filter_tag_id=11
Magnézium pótlásra a legegyszerűbb:
Epsom só, Keserű só, kapható patikákban, internetes shopokban, gyógynövény boltokban. A kemény víz gátolja a magnézium és a Keserű só, sőt a vas, és egyéb tápanyagok felszívódását is! Már csak ezért se használjunk csapvizet!
Amennyiben tehetjük, vásárolhatunk Magnesium + Chelate / MAGNÉZIUM-KELÁT/, tartalmú tápot. Ez egyfajta kémiai kötésben lévő magnézium, mely a felszívódást segíti.
Magnézium vásárlás:
https://www.adriflowers.hu/keseruso-epsom-so-1-kg
Teleltetés:
A nyár elmúltával, ahogy hűvösödik az idő, be kell hordanunk hibiszkuszainkat a lakásba. Az éjszakai 10 fokot a nagyobb példányok még elviselik, de a kisebbeket, idősebbeket már hamarabb is bevihetjük. Előtte, mindenképpen kezeljük őket, legalább 2-3 héten keresztül. Én a Neem olajat használom, és ajánlom, Káli szappannal keverve /a fentebbi linkeken megtalálható a használata/, mert mindkettő jó mindenféle kártevőre, és a földre lehullva még gombára is. Gomba ellen használok még rézgálicot /réz-szulfát/ locsoláskor. Ebben a 2-3 hétben le is moshatjuk a növényt, és csak azután permetezzük meg.
Mielőtt bevisszük a növényt, még meg is metszhetjük. Egy 30%-os visszametszés ideális, de 50%-al is visszametszhetjük, ha kevés a helyünk a lakásban. A fény hiánya, mint említettem, nem vészesen nagy hiba a hibiszkusz számára, de amennyiben messze van az ablaktól, használhatunk pótvilágítást is neki, egy takarékos led, hidegfényű égő megfelel, több növényhez egy fénycső, akár 24 órán keresztül is.
Világításhoz:
https://www.adriflowers.hu/jegyzetek/mit-hol-mennyiert-75
https://www.adriflowers.hu/jegyzetek/teli-novenyvilagitas-87
https://www.adriflowers.hu/jegyzetek/szakirodalom-novenylampahoz-86
Amennyiben nem tudjuk lakásba helyezni a növényünket, kitehetjük egy garázsba, vagy tárolóba is, de itt is a legtöbb fény, és meleg elérése lenne a cél. 19 fok felett a hibiszkusz egész évben virágzik, ha megtehetjük, fűtsünk neki a külső helyiségben is, persze ilyenkor nem feltétlen a 19 fok a cél! Már 5 fokon is túlél a hibiszkusz, de ilyenkor nagyon figyelnünk kell a locsolásra!!!
Neem olaj, Káli szappan vásárlás:
https://www.adriflowers.hu/jegyzetek/mit-hol-mennyiert-75
Egyes képek, és egyes szövegrészek forrása:
https://www.hiddenvalleyhibiscus.com/care/hibiscusdoctor.html