Az oltott Pluméria, vagy Frangipáni legfőbb tulajdonsága az, hogy a színe 100% biztonságban megmondható. A növényeknek egy elég vastag egyenes szára van, Ezt elvágják egy bizonyos magasságban, és ebbe beleoltják a másik növényről származó ágat. Ez a beoltott ág, egy már virágzott növényről származik, innen tudhatjuk a színt beazonosítani. Az oltás után, miután ez begyógyult, a növény kb 3 hónap múlva virágzóképes lesz.
A Pluméria, Frangipáni, vagy más néven Templomfa, egy trópusi növény. Már egyre többen kezdik hazánkban is megismerni. Szépsége egyedülálló. Tartása hasonlít a sivatagi rózsához. Szintén nem lehet kitenni a szabadba 15 fok alatt, de legalábbis ne tartsuk tartósan, kint ilyenkor, vagy a locsolással vigyázzunk nagyon. Szintén kevés vizet kíván, mivel a szárában víz raktározására képes. Ha a leveleit lehullajtja, ami gyakori jelenség télen, akkor TILOS locsolni! Tegyük tető alá, így tudjuk kontroll alatt tartani, hogy mennyi vizet kapjon. A földje mindig száradjon ki két locsolás között, és amikor a föld teteje száraz, akkor is nézzük meg az ujjunkkal a mélyebben fekvő részt is.
Az oltott növények szín alapján kiválaszthatóak, és akkor a képen szereplő szín fog nyílni a növényen is. Természetesen ezt a fény és tápozási viszonyok kissé megváltoztathatják. A növény otthoni körülmények között magról is nevelhető, sőt, ha szerencsénk van, a saját növényünk is nevelhet magot: https://www.adriflowers.hu/viragok/szobanovenyek/plumeria-frangipani/plumeria-mag-fangipani-mag
A virágzás magoncoknál több év után várható, ez kb. 3-4 év. A mi éghajlatunkon is nevelhető belőle virágzásra képes növény, de itt is, ahogyan a sivatagi rózsánál, nem garantált a magról nevelt növény színe. Itt a magoncok bármilyen szép akár, több színű virágszirmokat is nevelhetnek. Virágzás után azon a száron ahol a virág volt, ott elágazik a növényünk. A hosszú elnyúlt ágakat metszéssel formálhatjuk. A vágás helyét beszórhatjuk kevés fahéjjal, de van, aki csak óvatosan leitatja a növényből kifolyó nedvet, és hagyja beszáradni a vágásfelületet. A vágásra használt eszköz legyen mindig lefertőtlenítve. Ilyenkor általában 3 ágat nevel ki idővel a metszés helyén a növényünk. amik aztán majd egyesével szintén virágozhatnak. Minden ág nem fog virágozni egyszerre.
A virágzást /ha virágzó korú növényünk van/ tavasszal elősegíthetjük úgynevezett virágzás indító táppal, vagy magas foszfor és kálium tartalmú tápozással. A többi időszakban használjuk 15-15-15 /N-P-K/ vagy ettől magasabb számú tápoldatot. Amikor lehullnak a levelek, és ősszel pihenni készül a növényünk, akkor függesszük fel a tápozást, de ami a legfontosabb: LEVÉL NÉLKÜL NE LOCSOLJUK!
Minden, amit a növényről tudni szeretnél, az megtalálható itt a shopban a jegyzeteim között: https://www.adriflowers.hu/jegyzetek , és videón: https://www.youtube.com/channel/UCJKy8PkbdYaXDwpidbueG6g A Pluméria metszése, ápolás, gondozása, metszése, teleltetése, mag ültetése, kártevők elleni védekezés, stb…
A megfelelő földkeveréket, és bővebb leírást a növényről megtalálhattok itt: https://www.adriflowers.hu/index.php? route=information/information_list&list_id=2&filter_tag_id=10